Retro :: Moda a uciechy karnawałowe
Toaleta balowa — w chwili obecnej stanowi poważną troskę pani, która lubi tańczyć, bawić się, potrafi korzystać z uciech karnawałowych. Wprawdzie w tym roku trudniej o tę trochę marnej gotówki, potrzebnej na sprawienie tego, co wymaga konieczność modnej pani — zawsze jednak, wysiliwszy nieco główkę, pani znajdzie sposób, ażeby być znowu elegancką, piękną i podziwianą.
Cóż więc jest teraz pani koniecznie potrzebne? Ażeby nie bardzo nadwyrężać budżetu, a jednak być elegancką damą, konieczne są trzy, (jeżeli to nie jest bluźnierstwem, tak te cacka nazywać!), trzy sztuki garderoby: płaszcz wieczorowy, suknia wieczorowa i toaleta balowa. Suknia wieczorowa mniej więcej odgrywa tę rolę, co smoking, a toaletę balową porównać zaś możemy do fraka.
Suknia wieczorowa najpraktyczniejsza, zarazem elegancka, będzie zawsze w kolorze ciemnym, a najbardziej wytworna w tym wypadku, jest toaleta czarna. Krój zasadniczy sukni wieczorowej, to princesse [1] z paskiem lub upięciem, markującymi jego linję. Rękawy są charakterystyczną cechą modnej obecnie sukni wieczorowej — ten szczegół różni je na ogół od sukien przeszłorocznych. Dlatego też z łatwością możemy sukni niemodnej nadać pozór modny, wystarczy dodać małe rękawki i pasek. Suknia z czarnego marocain [2] (ten rodzaj tkaniny modny był w roku ubiegłym), przybrana bufiastemi rękawami i szerokim paskiem z aksamitu jest jednym z najbardziej wziętych tegorocznych modeli.
Toaleta balowa różni się od wieczorowej w pierwszej mierze kolorem i niezwykłą prostotą kroju, czyniącego wrażenie, jakby nieprzecinano tkaniny, która spowija figurę, przylegając ściśle do niej tak, jakby suknia tworzyła jedną całość z ciałem. "Leży, jak ulana", to powiedzenie jest obecnie rzeczywistością. Osiąga się ów efekt niesłychaną wymyślnością i subtelnością kroju, przyczynia się do tego rodzaj materji modnej, masywny, lecz zarazem lekki. Toaleta balowa nie znosi przybrań, cała jest jednolita, dopełniamy ją tylko całym szeregiem szczegółów, niezależnych zupełnie od niej. A więc w pierwszej linii będzie to mufka z strusich piór w kolorze pastelowym, albo też upięta z kwiatów — dalej duża chusteczka muślinowa lub z koronki, zawsze jednak dwukolorowa i stanowiąca odmienną plamę od tła zasadniczego. Potem modne są rękawiczki aksamitne w tym samym, co suknia kolorze lub też harmonizujące z kolorem pantofelków, chusteczki i naszyjnika. Do sukni z koronki popielatej pokazywano w jednym z magazynów stołecznych rękawiczki z aksamitu lila, takież czółenka, tymże kolorem brzeżona była koronkowa chusteczka i takaż była klamra u paska. Nie potrzeba chyba dodawać, iż sortie do tej toalety było także z aksamitu lila, bramowane pięknym popielatym lisem. Całość frapująca, a pod względem harmonji barw istna uczta dla oka! Do sukni z zielonego aksamitu, przytrzymanej na ramionach szerokimi szelkami, modelka prezentowała zielone aksamitne rękawiczki, natomiast perły na szyi harmonizowały z odcieniem szarych pantofelków i pelerynką z popielic. To szczęśliwe kojarzenie barw jest cechą dodatnią obecnej mody, która do niedawna nużyła nas swoją jednostajnością. Czasem samo zestawienie barw już stanowi efekt niesłychany: np. suknia szafirowa przybrana paskiem z aksamitu barwy łososiowej i bufkami ze strusich piór tejże barwy. Okrycie wieczorowe stanowi ważny problemat [3] w toalecie pani. Prawdziwie elegancka toaleta jest nie do pomyślenia bez niego. Przybiera ono rozmaite formy, począwszy od długiej aksamitnej, marszczonej na ramionach, tout à fait [4] romantycznej peleryny, kończąc zaś na maleńkich zarzutkach z gufrowanej [5] tafty lub futra, żakieciki z rękawami są najmniej modne, moda faworyzuje natomiast pelerynki, krótkie, obszyte futrem, trzyćwierciowej długości i płaszcze, też trzyćwierciowe z kołnierzem z lisa lub z innego futra. Etole z lisów, bobrów i nurków są bardzo modne, żakieciki zaś i bolerka gronostajowe są zupełnie passé.
Ewa: pismo tygodniowe, nr 1 (237), 1 stycznia 1933) = 237


Zaczął się 2018 rok, a tym samym przed nami 39 dni karnawału. Mam nadzieję, że toaleta balowa nie będzie stanowić dla was problemu i będziecie z radością korzystać z "uciech karnawałowych". Jak to dobrze, że można być teraz "elegancką, piękną i podziwianą" bez konieczności posiadania pastelowej mufki ze strusich piór, aksamitnych rękawiczek, obszytej futrem pelerynki, etoli z lisów czy zarzutki z guftrowanej tafty.


[1] princesse – rodzaj sukni o dopasowanym, podkreślającym figurę kroju, skonstruowana z długich paneli, zazwyczaj pozbawiona odcięcia w talii. Swoją nazwę zawdzięcza Aleksandrze Duńskiej, księżniczce Danii, królowej Wielkiej Brytanii, żonie Edwarda VII. Na grafice poniżej przykład sukni princesse z 1905 roku:
[2] marocain – również crêpe marocain, rodzaj ciężkiej, poprzecznie prążkowanej krepy, w której przędza wypełniająca jest grubsza niż osnowa.

[3] problemat – przestarzale problem.

[4] tout à fait – fr. całkowicie.

[5] gufrowana – wytłaczana, z wyciśniętym wzorem.Jak minął Wam sylwester?
Jak będziecie się bawić w czasie tegorocznego karnawału i w czym?


Zobacz też:

2 komentarze:

  1. Sylwester minął mi bardzo spokojnie. Podejrzewam, że tak samo będzie z karnawałem.

    OdpowiedzUsuń
  2. czemu panie w tekstach retro zawsze mają "główki"? Takie pytanie trochę off topic :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój kometarz :)