Retro :: Przewodnik dla dam
– Ułożenie przyzwoite
Sztuka nabrania poruszeń i ułożenia przyzwoitego 
Ułożenie przyzwoite jest nie tylko dodatek do piękności, ale oznacza dobre wychowanie, i dowód zamiłowania porządku, skromności, i godności. Które są równie dalekie od gminnego wychowania, od afektacyi; łatwość manierów, zdaje się tak naturalną, iz byłoby śmiesznie reguły w tym względzie podawać, wszelako niektóre, że tak powiem kondycyje: wskaże; które będą się opierać na wzorach osób dobrze wychowanych, na życiu moralnem i nadaniu poloru przyzwoitego.
Postępujmy porządnie, ażeby postępować jasno; dobre trzymanie nóg ma wielki wpływ na ułożenie figury; siedząc trzeba, je trzymać jedną przy drugiej, postawić nogę na palcach ażeby się mniejszą wydawała, unikać zakładania nogi na nogę, gdyż takim sposobem trzewiki się smolą i pończochy również, pięty trzeba, naprzód wystawiać, suknie zwiesić tak ażeby połowę nogi przynajmniej palcę od nóg było widać, chodząc trzeba na palcach stąpać ale nie zbytecznie, gdyż to, męczy nogi; i nadaje ruch przymuszony.–
Zakładać kolano na kolano, oznacza najgorszy ton: a jeszcze strzedz się należy złożywszy ręce zakładać je na kolana: trzeba zostawić kolana jedno przybliżone do drugiego. Na trzymanie rąk trzeba bardzo zwracać uwagę; kilkorakie sposoby trzymania rąk, są bardzo naganne, między innemi opieranie ich na udach, trzymać rozłożone na kolanach, jest także nieprzyjemna dla oka, a najgorszy sposób jest trzymanie zbyt w tyle, Nie należy mieć rąk sztywnych, ale trzeba je elegancko zaokrąglać podnosząc trochę łokieć. Żeby palce niebyły także sztywno wyciągnięte, ale lekko skurczone, i porozdzielane.—
Najlepiej trzymać je równo z taliją założona jedna na drugą, dobrze jest zmieniać tę pozycyją czasam także nie zacierać często rąk; gdyż to ten zwyczaj oznacza pretensyje.— Zarazem ramiona powinny się trzymać w tył a piersi wypukło co łatwo uskutecznić, wyprostowawszy krzyż naturalnie i trzymając szyję prosto, działa to na ułożenie figury i na twarz; szyja wyciągnięta na przód, zaokrągla plecy, nadaje brodzie spiczastość, a całej postawie charakter wymuszony, ambarasowny, i ograniczony, przechylając się na tył, nadyma się szyja, i wydaje się jak gdyby gardło było wydęte. Wymuszone trzymanie się utrudza wzrok; kto się zupełnie prosto trzyma, ten wydaje się niezgrabnym, zamiast tego, trzeba się przechylaj nieco naprawę stronę, to nadaje szyi jakąś giętkość, wyraz nie śmiałości, pieszczotliwy , i pełen uroku.—
Mówimy tedy o przesadach ułożenia, to jest o gestach, nie można przypisywać reguł, ale trzeba wykazać ich, nadużycia.—
Mówmy o tych ludziach którzy sądzą iz ich gesty są mądre, energiczne, utrudzają tylko nieszczęśliwych swoich słuchaczy, przez ich powtarzanie. Wyciągać ręce, łapać powietrze, jak gdyby kto wiosłem robił, uderzać w meble, dłonią, klaskać w ręce, trząsać głową, podnosić ramiona, wyciągać palce, podnosić i marszczyć brwi, szczypać się po szyi, po twarzy, lub rękach e.t.c. Wszystko jest utrudzającem i nieprzyjemnym, co zdarza się często osobom żywego temperamentu, przeto powinny uważać nieco na swoje ułożenie; albowiem ciągła baczność, na siebie nadawałaby im cechę pretensyi a środki zaradcze przeciw niej byłyby bezskuteczne.— Gesta rzadkie nieprzymuszone zręczne, obudzone nadechnieniem są zarazem dopełnieniem stroju i rozmowy dodają przyjemność twarzy, wyrazu fizognomii ułożeniu.


– Przewodnik dla dam czyli Rady dla płci pięknej. 1842

***

W skrócie:

1/ Siedząc, nóżki trzymamy jedna przy drugiej, stopy na palcach (kajaki wydadzą się mniejsze).
2/ Nie zakładamy nogi na nogę, szkoda trzewików i pończoch.
3/ Spod sukni powinny być widoczne prznajmniej palce stóp. Nie wiem dlaczego.
4/ Chodzimy na palcach, ale bez przesady, nie chcemy wyglądać sztucznie (jakby chodzenie na palcach było naturalne...), a do tego się zmęczyć.
5/ Nie zakładamy nogi na nogę! A już tym bardziej nie obejmujemy kolan rękoma.
6/ Nie opieramy rąk na udach, nie trzymamy ich na kolanach, ani za sobą.
7/ Ręce nie mogą być sztywne, a elegancko zaokrąglone – lekko unosimy łokieć. 
8/ Palce trzymamy lekko skurczone i porozdzielane, na pewno nie sztywno wyciągnięte.
9/ Dłonie trzymamy założone jedna na drugą na wysokości talii.
10/ W żadnym wypadku nie zacieramy rąk!
11/ Lekko ściągamy ramiona, biust do przodu, szyja prosta, żeby nasza postać nie miała charakteru „wymuszonego, ambarasownego i ograniczonego”, ani też, żeby gardło nie wyglądało na nadęte. Ale bez przesady! Lekko przechylamy szyję w prawo, aby nadać sobie uroku.
12/ Tłumimy wszelkie przejawy entuzjazmu – żadnych gwałtownych gestów, klaskania, potrząsania głową, marszczenia brwi, etc.
A teraz, drogie damy, przed lustro i trenujemy!
Przyznać się teraz grzecznie, w jakiej pozycji siedzicie?
Czy doprowadziłybyście, jak zapewne ja, swoją naganną postawą autora (autorkę?) powyższego tekstu przynajmniej do palpitacji serca czy lekkiego omdlenia?Podziel się!

2 komentarze:

  1. Lekkie omdlenie autorki poradnika w moim przypadku murowane :)
    Chociaż nie za bardzo rozumiem tego chodzenia na palcach - jakoś za bardzo nie potrafię sobie tego wyobrazić :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Kajaki wydają się mniejsze", no przyznam, że mnie nieźle rozbawiałaś przed snem :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój kometarz :)