Retro :: Wyważony z koleiny mózgKogo wybrać na męża? 
Wielką sensację wywołał w Londynie odczyt dr. Idy Spelleman, znanej lekarki londyńskiej, która podawała rady dla wszystkich dziewcząt, zamierzających wyjść zamąż. 
W odczycie swym zaznaczyła lekarka, że w wyborze przyszłych małżonków dziewczęta powinny się kierować "nietylko sercem, ile rozsądkiem, a przedewszystkiem dobrą obserwacją". 
"Typ fizyczny wybranego przez nas mężczyzny – oświadczyła dr. Spelleman – musi być dla nas decydującym: głównie zaś należy zwracać uwagę na kształt głowy naszych ideałów. Głowa kobieca – twierdzi dalej lekarka – jest normalnie szersza między uchem a potylicą, aniżeli u mężczyzn. Temu kształtowi głowy kobiecej przypisać należy nadmiar uczuciowości kobiecej. Z chwilą, gdy kobiecie podoba się jakiś mężczyzna równowaga jej umysłu zostaje zwichnięta, a wyważony z koleiny mózg zaczyna coraz głębiej "brnąć" w uczucie. Dałoby się uniknąć wielu zawodów i tragedyj, gdyby kobieta zwracała uwagę na kształt głowy swoich wybranków. Mężczyzna o spłaszczonym kształcie głowy jest stanowczo nieodpowiednim do małżeństwa. Przeciwnie zaś – najlepiej nadają się do współżycia mężczyźni o kształcie głowy owalnym: słowem typy o wysokich czołach". 

Moja Przyjaciółka, nr 6, 1934.

***

Dziewczęta drogie, przypatrzcie się dobrze wybrankowi, a unikniecie "zawodów i tragedyj"! Nie każdy mężczyzna nadaje się do małżeństwa, nie dajcie się ponieść "uczuciowości kobiecej". Więcej o kształcie głowy i twarzy dowiecie się tutaj, nie zapomnijcie też zerknąć na dłonie


Podziel się!

22 komentarze:

 1. Lecę obserwować Mojego Narzeczonego! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. jej ciekawa bardzo notka ! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. A tak na serio ja naprawde nie lubie splaszczonej glowy, od zawsze uwazalam ze jak glowa jest z tylu splaszczona to cos jest nie w porzadku :)
  A nigdy takich teorii nie czytalam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak rany... jeszcze może niebieskie oczy, blond włosy...
  Szukałaś może czegoś więcej na temat tej znanej lekarki londyńskiej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szukałam, niestety nic na temat pani Spelleman nie znalazłam.

   Frenologia, czyli właśnie ocenianie predyspozycji człowieka na podstawie kształtu czaszki, to dziedzina stara, jeszcze z XVIII wieku, higiena rasy i wszystkie inne okropności to późniejszy chory wynalazek.

   Usuń
  2. Oooo, szkoda, że się nie udało :(

   Jasne. To tylko pokazuje, jak wszystko można wypaczać, naginać, wykorzystywać w złym celu (nic nowego, wiem).

   Jakieś mam dzisiaj ciężkie przemyślenia. Wybacz. To ta data pod artykułem mnie chyba natchnęła :/

   Usuń
  3. Niestety wszystko można wypaczyć i przeinaczyć :((

   Usuń
 5. Mój ma chyba owalną.. aż sie na mnie dziwnie popatrzył jak zaczęłam mu się intensywnie i namolnie przyglądać :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym tylko dodać, że mój eksio (mężczyzna o wysokim czole) był totalnym maminsynkiem i przesladował mnie przez 16 miesięcy po zerwaniu-także dr Ida Spelleman nie ma do końca racji ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. No to mój facet jest materiałem na męża wzorowego wg. tego opisu :D Uśmialiśmy się razem czytając to.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój kometarz :)