Retro :: Marzec!

Miałam nadzieję, że marzec będzie spokojniejszy niż luty, ale gdzie tam! Szykuje się jeszcze więcej roboty...


W domu:
Wyjąć lub otworzyć okno w piwnicy. Porządki świąteczne.
Pokojowe rośliny. Sadzonkować pelargonje, begonje, dalje. Pikować rośliny wysiane z miski. Siać w skrzyneczki w mieszkaniu: lewkonje, afrykanki, cynję. Przesadzać rośliny mniej delikatne..
W ogrodzie: Siać w inspektach: cebulę, kalarepę, brukselkę, pory, sałaty, szczypior, rzewień. Siew na rozsadniku pod koniec miesiąca: kapusta średniowczesna i późniejsza biała, włoska czerwona i brukselka. Siać w grunt w drugiej połowie marca: cebulę, groch, koper, marchew, pietruszkę, rzodkiewkę, szczaw i szpinak. Sadzić w grunt pod koniec miesiąca: cebulę, dymkę i sałaty. Dbać aby przy pracach wiosennych nie wysuszać zanadto ziemi zwłaszcza na ziemiach lekkich. Po zasianiu pamiętać o częstym zraszaniu wschodów dopóki roślinki się nie wzmocnią. Przerabiać komposty.
Sadzić drzewa i krzewy. Prze drzewach karłowatych – kończyć cięcie. Przeszczepiać drzewa owocowe. Prostować drzewa pochylone. Zwalczać choroby i grzybki przez opryskiwanie.
Zdejmować okrycia z róż, bylin i krzewów ozdobnych. Przekopywać i zasilać skupiny, stare krzewy odmładzać i prześwietlać. Siać do gruntu stałe kwiaty letnie: ostróżkę, rezedę, mak, eszolcję, maciejkę. Robić sadzonki z roślin matecznych: pelargonji, heljotropu, ageratum i t. p. Przerabiać trawniki i zasilać nawozami.
W pasiece: Być obecnym w pasiece przy oblocie pszczół, ana drugi dzień, jeśli pogoda ładna, podnieć dna uli. 
W rolnictwie: Na łąkach ździerać mech i równać powierzchnię, gdy obeschnie, puszczać włóczydło. Pola zaorane jesienią, bronować. W żyto wsiewać koniczynę białą i saradelę na piaskach. Ku końcowi miesiąca siać buraki cukrowe, marchew, owies, jęczmień i grochy. Kiełkować ziemniaki do wczesnego sadzenia. Przeorywać natychmiast płytko wywieziony nawóz. Przerzedzone ozminy, bronować i saletrować. Puste place dosiewać.
W kurniku: Najważniejszy miesiąc hodowli. Staramy się o jaknajwiększe wylęgi kurcząt specjalnie od ras cięższych, gdyż marcówki dają nam w przyszłości najlepsze nioski. Do paszy dodajemy tłuczone skorupki od jaj, fosforan wapnia, szlamkredę i t. p.

Kalendarz "Łącznika Pocztowego" na rok 1936.

 

Koniec obijania się, idę przerabiać komposty i prostować drzewa pochylone.

PS. Wierszyk o marcu tutaj


Podziel się!

Bądź na bieżąco!
::: Facebook | Twitter | Google+ | Instagram | Pinterest | Bloglovin' :::


12 komentarzy:

Dziękuję za Twój kometarz :)