Retro :: Garść istotnych informacji




1/ Tytoń tuczy kury
Na pewnej farmie w Argentynie dokonano naprawdę sensacyjnego odkrycia. Okazało się mianowicie po licznych doświadczeniach, że kury karmione pożywieniem z domieszką świeżych liści tytoniowych rosły prędzej, były silniejsze i zdrowsze, a mięso ich było smaczniejsze, niż u karmionych w zwykły sposób. Uczeni twierdzą, że w tak dodatni sposób działa na kury nikotyna, zawarta w liściach tytoniu, gdyż niszczy w jelitach kur szkodliwe pasożyty, jak np. glisty, wycieńczające organizm kur. W każdym razie badania dały już niezbitą pewność, że dieta tytoniowa oddziaływa dodatnio na kury. Znalazła się przynajmniej u kur jakaś dobra strona tytoniu, zwalczanego u ludzi przez świat lekarski. 
Moja Przyjaciółka, 1937.

2/ Berety, po wypraniu w rozgotowanem mydle, naciągamy na płaski talerz, średniej wielkości, aby nabrały prawdziwego kształtu. 
Moja Przyjaciółka, 1934.

3/ W Paryżu odbył się konkurs na najpiękniejsze oczy. Aby sędziowie mogli zupełnie bezstronnie ocenić oczy kandydatek, wszystkie miały na twarzy maskę, pozwalającą widzieć tylko część twarzy. Jury, składające się ze znanych artystów paryskich, uznało, że najpiękniejsze oczy posiada panna Barbeau.  
Moja Przyjaciółka, 1934.

4/ Dym tytoniowy jako środek dezynfekcyjny. Zastanawiano się nad tem nieraz, a obecnie dr Arnold, po wielu doświadczeniach, doszedł do wniosku, że istotnie dym tytoniu niszczy mikroby, znajdujące się w jamie ustnej. Gatunek tytoniu nie gra w tem żadnej roli, najlichszy tytoń, jak i najdroższy, działa z jednakowym skutkiem; wraźliwe są bardzo na dym tytoniowy bakcyle dyfterytu, a na bakcyle tyfusu podobno silniej działa dym siana. Już dawniej Tessinari, włoch, robił doświadczenia nad dezynfekcją za pomocą dymu i też doszedł do przekonania, że dym działa niszcząco na bakcyle choleryczne oraz chorób przewodu oddechowego. Działanie antyseptyczne dymu pochodzi z pewnej ilości formaldehydu, który wydziela się z tytuniu przy paleniu.  
Kobieta, 1913.

5/ Tegoroczną Miss Hiszpanji została seniorita Sancher.  
Moja Przyjaciółka, 1934.

6/ Własności lecznicze selera. Seler uspokaja cierpienia nerwowe. Częste używanie selerów na jarzynę, która jest smaczna i bardzo zdrowa, zapobiega bólom głowy, a nawet leczy cierpienia istniejące. Seler i jajko na miękko, używane codziennie, jakoby utrzymują nas w stanie zdrowia. Dlatego każda rodzina powinna tworzyć sobie zapas selerów, jeżeli nabycie ich każdej chwili przedstawia trudności. Selery dobrze przechowują się w piwnicy, przesypane piaskiem.
Kobieta, 1913.

7/ Niemodny już dzisiaj taburet do pianina, kręcący się dokoła, powinien znaleźć honorowe miejsce w kuchni i w pralni. Zaleta jego kryje się w ruchomości siedzenia, co przy prasowaniu bielizny ułatwia wielce ruchy rąk. 
Moja Przyjaciółka, 1934.

8/ Jak tępić karakony? (...) "Karakony czarne i żółte małe – najpraktyczniej wytępić w kuchniach przez wprowadzenie mrówek. Trzeba je przynęcić cukrem, rozsypawszy wzdłuż małe pasemka, a w przeciągu paru dni mrówki w walce o żywność wytępią wszystkie te obrzydliwe owady. W tym wypadku – mrówki są bardzo pożyteczne." 
Moja Przyjaciółka, 1934.

***


Mam nadzieję, że ten post jest pomocny. Jeśli o czymś zapomniałam, chętnie odpowiem na wszystkie pytania.



Podziel się!

9 komentarzy:

 1. wreszcie wiem co robic po wypraniu moich beretow :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Dym tytoniowy zabija również świeży oddech XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Nic łatwiejszego jak zastosować preparaty "OSSAN" a to: wodę do ust, oraz pastę do zębów z przepisy Dra Med. Zapałowicza."

   Usuń
  2. Muszę dodać do chciejlisty! :P

   Usuń
  3. A nie, przecież ja palę tylko głupa.

   Usuń
 3. idę przesypać piaskiem moją kolekcję selerów :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój kometarz :)