Retro :: Czoło wysokie, na jedną stronę ukośne

Pamiętacie określanie charakteru z kształtu dłoni? Dzisiaj dokładniej przyjrzyjcie się twarzy :)

Jak można z twarzy odgadnąć charakter. 
Twarz zbyt szeroka w stosunku do wysokości, przytem nos za mały do wypukłych policzków, usta zbyt szerokie, oznaczają wielkie ograniczenie umysłu, połączone z uporem do wysokiego stopnia posuniętym; z zupełnym brakiem delikatnych uczuć, oraz z wielką chciwością bogactw.  
Twarz nazbyt ściągła, brwi cienkie, zbytecznie od oczu oddalone, nos mały, plaskaty, usta małe, ściśnięte, broda mała w tył wysunięta, oznacza charakter słaby, nieśmiały, zawodny.  
Twarz wązka, oczy bardzo do siebie zbliżone, tak powiekami pokryte, iż mało co białka widzieć można, przytem nos spłaszczony i nizkie czoło, są to najwyraźniejsze oznaki największego umysłowego ograniczenia, a natomiast w wysokim stopniu rozwiniętych zwierzęcych namiętności i skłonności.  
Twarz zaś długa, chuda, policzki zaklęsłe, koloru żółtawego, oczy ciemne, przymrużone, ukrywające się, nos cienki, długi, ku brodzie zaglądający, usta małe, ściśnięte, są niezawodnemi oznakami dumy, oraz najdzikszego, najniegodziwszego charakteru. Taką fizognomię miał Hudson Love, słynny dręczyciel Napoleona I na wyspie Helenie.  
Twarz człowieka prawego wyraża dobroć i energię. Energia bez dobroci stanowi charakter twardy, szorstki, nieuczynny, niemiłosierny. Dobroć zaś bez energii wyradza się w słabość moralną, czyli w charakter, na który wcale liczyć nie można. Tylko pewny do siebie stosunek energii i dobroci stanowi piękny, męski charakter.  
Twarz płaska, ku górze nieco owalna, z czołem wązkiem, oznacza fanatyka, człowieka do ślepo powziętego zadania przywiązanego. Przytem wskazuje upór i zaciętość w wysokim stopniu.   
Czoło bardzo wysokie oznacza umysł znacznie rozwinięty, objęcie wielkie, lecz mały stopnień energii.  
Czoło nizkie, ściśnione, wskazuje charakter mocny, energiczny, lecz przytem upór wielki i umysł słaby.  
Czoło dosyć wysokie, lecz na jedną stronę nieco ukośne, oznacza gwałtowny charakter i żywy umysł.   
Czoło szlachetnie zasklepione, nie nazbyt wysokie, w którego środku pomiędzy brwiami znajduje się jedna lub dwie równoległe fałdki, jest oznaką charakteru pięknego, rozważnego, męskiego.  
Czoło zupełnie gładkie, nizkie, bez najmniejszej zmarszczki lub wklęsłości, jest oznaką umysłu ograniczonego, niezdolnego do wyższego ukształcenia.  
Osoba, której czoło od dołu (nad oczami) do połowy wysokości mocno jest naprzód wydatne czyli wypukłe, a wyżej w tył cofnione, jest głupowata. Jest to także, podług licznych obserwacyi, zwyczajna forma czoła zbrodniarzy.  
Czoło ponad oczami nieco wypukłe, wyżej foremnie zaokrąglone, oznacza wielką rozwagę, przenikliwość i szczególniejszą zdolność do przedsiębiorstw.  
Czoło wysokie, na którem się znajduje wiele wypukłości, wskazuje umysł ognisty, czynny, burzliwy, niczem nie dający się uspokoić, przytem wielki upór. Skoro przytem arkada brwiowa mocno jest wydatna, dowodzi to szczególniejszej zdolności do prac umysłowych i nadzwyczajną przenikliwość. Czoło łagodnie zaokrąglone, jakie zwykle posiadają kobiety, dowodzi wielkiej przenikliwości i przezorności.
Kalendarz Wszechświatowy Skarbu Domowego, 1915. 


***

I co o Was mówi twarz? Ja mam trochę problem z określeniem swoich cech, ale na pewno nie mam czoła zbrodniarza :).

PS. Zapraszam też na Nie-aktualności, dzisiaj Zdradzieckie lusterko i ekstaza upojeń :)


Podziel się!

12 komentarzy:

 1. Łohoho "(...)są niezawodnemi oznakami dumy, oraz najdzikszego, najniegodziwszego charakteru". ;o
  Tego o sobie nie wiedziałam xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Łohohoh... Mam słaby umysł:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może powinnam zająć się polityką? W tym kraju, słaby umysł w polityce, to chyba atut:D

   Usuń
 3. Huhć, geniusz, istny geniusz. Oczywiście mówię o autorze owego artykułu, gdyż z jego treści wynika, że jestem raczej przeciętnie uzdolniona :P W ogóle ciekawa zależność - większość opisanych czół i twarzy ogólnie to rysy ludzi złych, inteligentnych mniej lub wcale, ograniczonych i et cetera. Czyli żyjemy wśród palantów i zbrodniarzy, ot co!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego wynika, że mam piękny męski charakter :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. ''Czoło bardzo wysokie oznacza umysł znacznie rozwinięty, objęcie wielkie, lecz mały stopnień energii.''

  U mnie się zgadza ;-)))

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój kometarz :)